Spalio 1-oji – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (VGTPT) ir Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad daugelis senjorų gali pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba, kai prireikia advokato paslaugų. Kodėl daugelis? Nes jų pajamos dažnai neviršija antrinei teisinei pagalbai gauti patvirtinto turto ir pajamų lygio.
Pagalba prisiteisiant išlaikymą iš užsienyje gyvenančių artimųjų, susijusių su turto dalybomis ir įteisinimu dokumentų tvarkymas, dokumentų senaties terminų atnaujinimo problemų sprendimas, pensijų perskaičiavimas – tai tik keletas atvejų, dėl kurių senjorai dažniausiai kreipiasi pagalbos į VGTPT ir prašo advokato paslaugų.
„Dažniausiai senjorai kreipiasi dėl pensijų perskaičiavimo, gyvenamojo būsto įgijimo įteisinimo pagal įgyjamą senatį (kai žmogus senais laikais gavo iš kolūkio gyvenamąjį būstą, kuris neturi savininko, gyveno tame būste daugiau nei 10 metų, o dabar reikia įteisinti nuosavybę), dėl konfliktų su kaimynais, artimaisiais ir pan. Labai dažnai pagalbos kreipiamasi dėl turto padalijimo ir įteisinimo, kai norima testamentu palikti pasirinktam žmogui. Neretai paaiškėja, kad turtas priklauso skirtingiems savininkams, todėl pirmiausia reikia jį padalinti ir tas dalis įteisinti“, – sako VGTPT direktorė Anželika Banevičienė.
Anot direktorės, augant emigracijai seni, ligoti tėvai ar globėjai dažnai paliekami vieni Lietuvoje be priežiūros, išlaikymo. Tokiai atvejais situacija nėra beviltiška – yra galimybė prisiteisti išlaikymą ir iš emigravusiųjų.
Susitarimai dėl išlaikymo prievolių vykdymo galioja tarp ES valstybių (išskyrus Daniją), Norvegijos, Ukrainos, Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos.
Šalių centrinės institucijos bendrauja tarpusavyje, tiesiogiai pats kitos šalies pilietis kreiptis negali. A. Banevičinės nuomone, senyvi, nedarbingi, turinys negalią žmonės dažnai net nežino, kad jie turi teisę į išlaikymą, ir ta prievolė gali būti priskirta ne tik Lietuvoje gyvenantiems vaikams ar giminaičiams, bet ir į užsienį išvykusiems. Svarbu ir tai, kad į centrines institucijas dėl išlaikymo prievolių išieškojimo gali kreiptis absoliučiai visi gyventojai, neatsižvelgiant į jų pajamų ir turto lygį. Centrinės institucijos padeda parengti dokumentus, pasirūpina vertimais į reikiamą kalbą, persiunčia dokumentus, teikia informaciją apie proceso eigą – šios paslaugos gyventojams teikiamos nemokamai.
Panevėžyje valstybės garantuojama teisinė pagalba teikiama adresu Klaipėdos g. 72. Tel. pasiteirauti 8 700 355 02. Daugiau informacijos – www.vgtpt.lt .
Panevėžio miesto savivaldybės ir VGTPT inf.