Balandžio mėnesį Šiaurinėje (Pušaloto g. 55) bei „Židinio“ bibliotekose (Nemuno g. 76) svečiavosi viena žymiausių ir žaismingiausių iliustratorių Lietuvoje, nepataisoma romantikė ir svajoklė, parašiusi tris paveikslėlių knygas vaikams – Sigutė Ach.
Sėkmė susitikti su šia įdomia menininke atiteko Panevėžio Pradinės mokyklos pirmokams, „Šaltinio“ progimnazijos bei Kazimiero Paltaroko gimnazijos moksleiviams. Gimnazistams teko netgi pakonkuruoti tarpusavyje, kam gi nusišypsos sėkmė vykti į susitikimą. Šįkart viską lėmė ne burtai, o perskaitytos klasikinės-nuotykinės knygos recenzijų, kur vaikai dalinosi savo, kaip skaitytojo patirtimi, bei asmeninės bibliotekėlės fotografijų konkursų rezultatai.
Sigutė Ach džiaugėsi, jog visoje Lietuvoje mažėjant skaitančių žmonių, biblioteka sulaukia knygas mylinčių, kūrybiškų, turinčių savo nuomonę ir mąstančių asmenybių, kaip ji pati sako „intelekto sužeistu veidu“. Su tokiais, pasak menininkės, susitikimai yra patys įdomiausi.
Visa edukacijų bibliotekose veiksmo ašis sukosi apie vieną objektą – knygą.
Po gražios įžangos apie knygos išliekamąją vertę, vietą dabartinių technologijų apsuptyje ir apie žmogaus, kaip mąstančios būtybės, ateitį, iliustratorė pasiūlė visus salėje esančius žiūrovus pabandyti pasinerti į paslaptingą vaizduotės pasaulį ir mintyse nusipiešti raudonkepuraitės paveikslą. Kiekvieno herojė buvo vis kitokia – ilgakasė ar trumpaplaukė, geltonplaukė ar šatenė, 7-erių ar 9-erių metų amžiaus ir t.t.
Antroje renginio dalyje Sigutė Ach pakvietė visus dalyvauti edukacinėse kūrybinėse dirbtuvėse, kur kiekvienas galėjo susikurti savo autorinę knygelę. Prieš pasineriant į kūrybos procesą, susirinkusieji peržiūrėjo keliolikos minučių trukmės filmuką „The art of making book“ (liet. knygos gamybos menas), apie tai, kaip senovėje knygrišių dirbtuvėse gimsta knyga: renkamos literos, spaudžiama presu, lankstomi bei surišami lankai, prie viršelio yra priklijuojami knygos priešlapiai, formuojama nugarėlė… Mokiniai iš šio filmuko ir viešnios taip pat sužinojo naujų terminų – lankas, paginacija, nugarėlė, priešlapis, bigai ir kitų.
Tuomet visi ėmėsi darbo: dailininkės pamokyti, patys gamino simpatiškas miniatiūrines knygeles. Pirmiausia klijavo knygos viršelį, priešlapius ir puslapius. Tuomet užrašė savo vardą, formavo nugarėlę. Žingsnis po žingsnio, su atlydėjusių mokytojų pagalba, pamažu ryškėjo knygos forma. Pabaigę darbą, galiausiai dėliojo „sparnuotus“ autorinius menininkės antspaudėlius knygai papuošti.
Kuo įdomūs buvo susitikimai su Sigute Ach? Improvizuotas pokalbis bei edukacinės dirbtuvės su originalia, savitą pasaulėžiūrą bei piešimo stilių turinčia dailininke leido pajusti lengvumą, padėjo išlaisvinti mokinių kūrybiškumą.
Nors susitikimų/edukacijų/užsiėmimų bibliotekose tema – ta pati, tačiau kiekvienas renginys buvo vis kitoks: lyriškas, subtilus, filosofiškas, žaismingas, veržlus, ir be abejo, „sparnuotas“!
Indrė Lašinytė