Rugpjūčio 28 d. Biržuose vyko Biržų žydų tragiškų žudynių 75-mečio minėjimas. Renginyje dalyvavo gausus svečių ir išeivių iš Biržų krašto būrys: Izraelio ambasadorius Lietuvai Amir Maimon, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Howard T. Solomon, kurio seneliai buvo iš Biržų, iš mūsų miesto kilęs arkivyskupas kun. Lionginas Virbalas, Seimo nariai Aleksandras Zeltinis ir Emanuelis Zingeris, vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalev Krelin, buvęs JAV kariuomenės rabinas, Bruklino miesto (JAV) Sinagogos prezidentas Marvin Shneider (jo protėviai gyveno Likėnuose), Biržų žydų Tabakinų, Kerbelių, Melamedų ir kitų šeimų palikuonys iš JAV, Izraelio, Lietuvos.
Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irutė Varzienė padėkojo gausiai susirinkusiems daugiau kaip 300 renginio dalyvių ir pakvietė į ekskursiją po buvusį Biržų getą, pamatyti Karaimų ir Žemaitės g. išlikusių žydų Sinagogų (maldos namų), senelių prieglaudos, mikvos (pirties) bei paklausyti pasakojimų apie Biržų žydų istoriją.
Renginio dalyviai J. Basanavičiaus gatvėje išklausė jaudinančią istoriją apie žydų jaunuolio Icchako Lipšico pranašišką eilėraštį lietuvaitei merginai, kuriame jis išpranašavo po 2 mėnesių įvyksiančias žudynes. Vėliau visi eisenos dalyviai patraukė į senąsias žydų kapines Latvygalos gatvėje. Pagerbiant čia per šimtmečius laidotų žydų atminimą, skambėjo rabinų maldos ir jaudinanti smuikininko Boriso Kiznerio atliekama melodija. Į gimtuosius Biržus atvykusi Sofija Tabakina kapinėse prie paminklų pabarstė iš Izraelio atgabentos žemės.
Nepaisant karščio ir plieskiančios saulės, renginio dalyviai pėsčiomis atkartojo „Via Dolorosa“ – pasmerktųjų sušaudyti žydų paskutinį žygį į Pakamponių miškelį. Čia esančiame memoriale vėl skambėjo rabino maldos, svečių ir organizatorių kalbos, smuiko melodijos ir aktorės Nomedos Bėčiūtės skaitomi sukrečiantys liudininkų prisiminimai apie Biržų getą ir žydų žudynes atkampiame prie Astravo esančiame miškelyje. Atminimo renginio metu uždegta 2400 žvakių – tiek, spėjama, 1941 m. rugpjūčio 8 d. buvo nužudyta Biržų miesto piliečių (tarp jų – 900 vaikų, 780 moterų, 720 vyrų).
Biržų pilies arsenalo salėje vyko konferencija „Tragiška Biržų žydų istorija: praeitis ir dabartis“. Jos metu kalbėta apie žydų paveldo išsaugojimą ir jų atminimo puoselėjimą, įgyvendintus ir ruošiamus įgyvendinti projektus, skambėjo padėkos renginio organizatoriams – daugumos dalyvių nuomone Biržų rajono savivaldybė gali būti pavyzdžiu visai Lietuvai, kaip tvarkomos senosios žydų kapinės, kaip nestandartiškai ir jautriai organizuojami renginiai nužudytiems žydams pagerbti.
Biržų rajono savivaldybės informacija