Sausio 5 d. Panevėžio apskrities policijos viršininkas Egidijus Lapinskas susitiko su pareigūnais, grįžusiais iš misijos Slovėnijos Respublikoje.
Penki Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių kuopos mobiliojo būrio pareigūnai ir penki Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Mobilios kuopos pareigūnai 2015 m. lapkričio 30 d. išvyko į Slovėnijos Respubliką. Lietuvos policija, atsižvelgusi į gautą Slovėnijos Respublikos policijos vadovo prašymą suteikti pagalbą dėl į valstybę atvykusio didelio migrantų skaičiaus pareigūnus siuntė jau antrą kartą vienam mėnesiui.
Išvykstantiems pareigūnams Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas sakė: „Dalyvauti šioje misijoje mums yra labai svarbu – mes turime padėti kitai valstybei, nes ir mums gali reikėti pagalbos. Mes vieni pirmųjų sureagavome į Slovėnijos prašymą ir buvome pirmieji, kurie suteikėme darbinę profesionalią pagalbą“. Pasak policijos vadovo, tai ne tik gera patirtis mūsų pareigūnams, bet taip pat ir puiki galimybė savo profesionaliu darbu iš geriausios pusės reprezentuoti Lietuvą. „Pagrindinės mūsų pareigūnų užduotys Slovėnijoje bus vykdyti bendrą patruliavimą kartu su Slovėnijos pareigūnais, padėti suvaldyti augantį migrantų antplūdį, patruliuoti prie išorinės Šengeno erdvės sienos, užkardyti kriminalinius nusikaltimus ir kitus teisės pažeidimus. Mūsų pareigūnai į Slovėniją vyksta su Lietuvos policijos tarnybiniais automobiliais. Jie dėvės Lietuvos policijos uniformą ir turės specialiąsias priemones“, – teigė Lietuvos policijos vadovas.
Į misiją vykę Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių kuopos mobiliojo būrio vyriausieji patruliai Giedrius Karpavičius, Saulius Nemeikšis, Arūnas Petrauskas, Aurimas Laužikas ir Gintaras Narkus pasakojo, kad teko tikrinti, ar migrantai neturi neleistinų daiktų, tačiau jų pagrindinis darbas buvo užtikrinti viešąją tvarką ir valdyti žmonių srautus. Natūralu, kad pasitaikė incidentų, kai į svetimą šalį atvykę žmonės nenorėjo paklusti kuriamai tvarkai, visi norėjo brautis ir būti pirmi. Pareigūnai kilusius incidentus ramino be specialiųjų priemonių ar fizinės jėgos, stengėsi rasti bendrą kalbą su kiekvienu, o jų noras susikalbėti angliškai ar vokiškai vaisių nedavė. Visiems suprantama kalba – elementarių gestų.
Kasdien kelių tūkstančių žmonių srautus valdę Lietuvos pareigūnai neskaičiavo darbo valandų ir pelnė kitų šalių pareigūnų pagarbą, profesionalų vardą.
Savo profesionaliu darbu Panevėžio pareigūnai lengvai įtiko ir Slovėnijos policijos vadams, kurie pusiau juokais, pusiau rimtai kvietė, sulaukus pareigūno pensijos Lietuvoje, atvykti tarnauti Slovėnijos Respublikos policijos padalinyje.
Pareigūnai džiaugiasi įgiję praktikos. Mano, kad ji pravers ne tik, jei į Lietuvą pradės plūsti migrantų srautai, bet ir visuose masiniuose renginiuose. Pasak misijoje buvusiųjų, policija visada turi būti pasirengusi netikėtoms situacijoms.
Pareigūnus labiausiai nustebino žmonių masės ir jų skirtingi tikslai. Jiems pasirodė, kad vos 20 proc. migrantų iš tiesų bėga nuo karo, nelaimių ir nepakeliamo gyvenimo savoje šalyje. Jie džiaugiasi gavę bent kiek dėmesio ir bet kokios pagalbos. Deja, didžiąją pabėgėlių dalį sudaro tik geresnio gyvenimo ieškotojai, kurie nevertina suteikiamos pagalbos.
Lietuvos pareigūnams pasirodė keista migrantų šeimos sąvoka – jų šeimą sudaro kelios dešimtys žmonių, įtraukiant ir tolimus gimines bei artimiausius kaimynus. Keista buvo suvokti ir itin jauną tėvų amžių – 10–12 metų mergaitės jau turi vaikų ir yra visavertės mamos.
Žinoma, pasitaikė ir keistų situacijų: vietiniai Slovėnijos gyventojai, pamatę užrašą ant lietuviškos uniformos „Policija”, dažnai palaikydavo juos savais policininkais – mat abiejų valstybių policija vadinasi taip pat – ir kalbindavo vietine kalba.
Pareigūnai, paklausti, kas padarė didžiausią įspūdį ir ar norėtų ten dėl ko nors sugrįžti, visi vienbalsiu prakalbo apie kalnus. Jų didybė įkvėpė ir padarė neišdildomą įspūdį, tik, gaila, didžiąją laiko dalį tvyrojo tirštas, viską dengiantis rūkas.
Į Slovėniją nuo šių metų sausio 4 dienos išvyko jau trečia Lietuvos policijos pareigūnų grupė, padėsianti kolegoms valdyti pabėgėlių srautus. Šį kartą slovėnams pagelbės 10 mobilių padalinių pareigūnų iš Vilniaus ir Utenos.