Lietuvos ir Latvijos pasienyje, pagrindiniuose magistraliniuose bei regioniniuose keliuose, pasieniečiai surengė savaitę trukusią prieš nelegalią migraciją nukreiptą operaciją „Žara“.
Tai buvo šią neteisėtą veiką užkardančios ir jos tendencijas fiksuojančios Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) viena iš tikslinių priemonių prie ES vidaus sienų. Nustatyta daugybė įvairių pažeidimų, sulaikyti ir suimti čečėnai, iš Latvijos per Lietuvą gabenę nelegalius migrantus iš Vietnamo.
„Žara“ organizuota panašiu principu kaip ir rugpjūčio pabaigoje prie Lietuvos ir Lenkijos vidaus sienos vykusi operacija „Kaitra“.
Turimą žvalgybinę informaciją išanalizavę VSAT pareigūnai, kuriems pagalbon atėjo kolegos iš policijos, muitinės ir Viešojo saugumo tarnybos, vykdė pasirinktinį asmenų bei automobilių patikrinimą Lietuvos bei Latvijos pasienyje. Kaimyninės šalies pasieniečiai savo teritorijoje taip pat ėmėsi priemonių įvairioms nusikalstamoms veikoms užkardyti.
„Žara“ organizuota nuo pirmadienio iki šio sekmadienio vakaro.
Tai, kad migrantų gabenimu užsiimantys asmenys šią nusikalstamą veiką vykdo ir per Šengeno vidaus sieną su Latvija, liudija VSAT veiklos statistika. Nuo 2014 m. pradžios iki šių metų sausio dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną buvo pradėti 68 ikiteisminiai tyrimai. 15 tokios neteisėtos veikos atvejų fiksuota Lietuvos ir Latvijos pasienyje. Vien šiemet pasieniečiai sulaikė 17 Latvijos piliečių, kurie per Lietuvą gabeno ar lydėjo nelegalius migrantus.
2014 m. iš Lietuvoje sulaikytų 693 nelegalių migrantų iš Baltarusijos pateko 67 proc., iš Latvijos – 22 proc., kitais keliais – 11 proc. Per 8 šių metų mėnesius iš 417 sulaikytų migrantų 46 proc. pateko iš Baltarusijos, iš Latvijos – jau 40 proc., kitais keliais – 14 proc.
Nerimą kelia ir kontrabandos srautų iš Latvijos augimas: 2013 m. iš visų VSAT sulaikytų kontrabandinių tabako gaminių iš Latvijos pateko apie 3 proc., 2014 m. – 7,5 proc., per 2015 m. 8 mėnesius – jau 15,5 proc.
Operacijos „Žara“ metu kontrolę pagal viešai neskelbiamus rizikos veiksnius vykdę pasieniečiai pasirinko taktiką, kuomet prie pagrindinių kelių per sieną keliaujančius asmenis tikrinantys ekipažai dirbo beveik visą parą, o atokesnėse vietose savo dislokacijos vietą keitė kas kelias valandas. Patikroms buvo pasitelkti pasieniečiai kinologai su tarnybiniais šunimis, Pakrančių apsaugos bei Ignalinos rinktinių Specialiosios paskirties užkardų ekipažai. Be to, pasienio ruožo stebėjimą vykdė ir civiliais drabužiais vilkėję VSAT pareigūnai, patruliavę nežymėtomis transporto priemonėmis.
Krovininių automobilių bei jais gabenamų krovinių patikrai, siekiant išsiaiškinti, ar ten nėra pasislėpusių žmonių, pasieniečiai naudojo širdies dūžio matuoklius. Taip pat keliaujančiųjų per sieną su Latvija dokumentus VSAT pareigūnai tikrino mobiliose laboratorijose.
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Zarasų rajone, netoli buvusio Smėlynės punkto, Ignalinos rinktinės Puškų užkardos pasieniečiai sustabdė tik ką iš Latvijos įvažiavusius automobilius „BMW 530“ ir „Škoda Octavia“. Abi mašinas, pažymėtas austriškais numeriais, vairavo Austrijos kelionės dokumentus turintys čečėnai, 31 ir 41 metų.
VSAT pareigūnai atkreipė dėmesį į abiejų mašinų keleivius – jose buvo po 4 Vietnamo piliečius. Vieną iš jų pasieniečiai aptiko susirangiusį „škodos“ bagažinėje. Vietnamiečių pasuose, kaip įprasta tokiais atvejais, nebuvo Šengeno vizų, suteikiančių teisę legaliai atvykti ir būti bendrijos erdvėje.
Septynis vyrus ir moterį, kurių amžius yra nuo 18 iki 25 metų, VSAT pareigūnai perdavė Latvijos, šalies, iš kurios į Lietuvą buvo įvežti nelegalūs migrantai, pasieniečiams. Rimtesni nemalonumai laukia vietnamiečius vežusių čečėnų. Ignalinos rinktinės pareigūnai dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėjo ikiteisminį tyrimą. Už tai gresia laisvės atėmimas iki 6 metų. Čečėnai buvo uždaryti į areštinę, teismas juos leido suimti dviem mėnesiams.
Galutiniai operacijos rezultatai bus suskaičiuoti kitos savaitės pradžioje. Jau aišku, kad iš viso per „Žarą“ pareigūnai patikrino tūkstančių per sieną keliavusių asmenų bei transporto priemonių dokumentus.
Nustatyta dešimtys atvejų, kai įvairių šalių, dažniausiai Latvijos, piliečiai vyko be jokių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų. VSAT atkreipia dėmesį, kad net ir keliaujant Šengeno erdvės viduje jai priklausančių šalių piliečiams yra privaloma turėti arba pasą, arba tapatybės kortelę.
Operacijos metu taip pat buvo išaiškinta daugybė įvairių administracinių teisės pažeidimų, surinkta vertingos informacijos apie situaciją, susijusią su nelegalia migracija.