Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) praneša, kad šiais metais užregistruotas pirmas leptospirozės susirgimo atvejis Panevėžio apskrityje. Reta infekcine liga susirgo 72 m. Panevėžio miesto gyventojas, kuris į gydymo įstaigą buvo paguldytas dėl neaiškios kilmės karščiavimo. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad ligonis susirgo š. m. spalio 10 d., jam skaudėjo dešinį kelią, smulkiai išbėrė odą aplinkui kelius, pakilo 37,6 – 37,9 °C temperatūra, jautė silpnumą, svaigo galva.
Leptospirozė yra užkrečiamoji gyvulių ir žmonių liga, kurią sukelia bakterijos Leptospira interrogans. Žmonės užsikrečia per tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su laukiniais ir naminiais gyvūnais. Leptospiros į žmogaus organizmą patenka per odą, ypač jei ji pažeista, bei gleivines: tiesioginio sąlyčio su infekuotais gyvuliais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais metu, liečiant infekuotų gyvulių audinius, organus. Taip pat šia liga užsikrėsti galima vartojant infekuotus maisto poduktus ir vandenį. Žmogus nuo žmogaus užsikrečia labai retai (lytiniu būdu, kūdikis nuo motinos per placentą, per motinos pieną, perpilant kraują).
Inkubacinis ligos periodas vidutiniškai trunka nuo 5-14 dienų, rečiau iki 30 d. Leptospirozė prasideda staiga: pakyla temperatūra, skauda galvą, strėnas, ypač blauzdų raumenis. Kartais liga gali prasidėti pilvo skausmu, pykinimu, vėmimu. Kai kuriems ligoniams atsiranda meningitas, bėrimas, gelta ir inkstų funkcijos nepakankamumas.
Centro specialistai ragina atkreipti dėmesį į daržovių ir vaisių laikymą, juos sandėliuoti graužikams neprieinamose vietose. Prieš vartojimą kruopščiai plauti vaisius ir daržoves. Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių ir nesutvarkytų šulinių. Laikytis asmens higienos, ypatingai dirbant skerdyklose, prižiūrint kanalizacijos įrenginius. Naikinti graužikus gyvenamuosiuose pastatuose ir mėsos perdirbimo įmonėse.