Jurga SAJENKIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Paskutinį rugsėjo šeštadienį visi keliai vedė į Joniškio žemės ūkio mokyklą – į parodą-mugę „Agro Joniškis 2016“. Tradicinė tarptautinė rudeninė paroda, draugėn sukviečianti sodininkus, daržininkus, liaudies meistrus, tautodailininkus, žemės ūkio technikos gamintojus ir pardavėjus, maisto perdirbimo įmones bei ūkininkus, šiemet buvo jubiliejinė – 20-oji.
Mugės laukia jau nuo vasaros
Renginio sumanytojas ir organizatorius, Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius Liudas Jonaitis, sveikindamas gausiai susirinkusiuosius, neslėpė nuostabos. Rodos, visai neseniai vyko pirmoji mugė, o dabar ji jau šurmuliuoja dvidešimtą kartą.
Šiaurės Lietuvos žmonės mugės pradeda laukti jau nuo vasaros. Planuoja pirkti dekoratyvinius medelius ir krūmus, gėles aplinkai gražinti, auksarankių darbus – buičiai ir namams. „Ne vienas yra sakęs, jog nevažiuoja į jokius turgus, nes čia visko galima įsigyti kur kas pigiau, be to, gauti patarimų, kaip pasodinti ir prižiūrėti parsivežtus augalus, pasidalyti patirtimi, sužinoti, kaip ištaisyti padarytas klaidas“, – kalbėjo L. Jonaitis. Direktoriaus žodžiais, mugės pabaigoje dalyvių (jų šiemet daugiau nei 150) pasiteiraujama apie prekybą. Nė vienas nebūna nusivylęs. Kiekviena prekė suranda savo pirkėją. Po renginio suskaičiuojami ir mugės svečiai – kasmet apsilanko 5–6 tūkstančiai, jie iš Joniškio išvažiuoja pilnomis rankomis.
Iš pirmo žvilgsnio visos mugės-parodos „Agro Joniškis“ panašios: pristatoma naujausia žemės ūkio technika, demonstruojamos valymo įrenginių, katilų, krosnių galimybės, sodo ir daržo įrankiai bei įranga, moderniausios statybinės medžiagos. Prekiaujama augalų apsaugos ir priežiūros priemonėmis, sėklomis ir sėjinukais, maisto produktais, tautodailininkų dirbiniais. Taip pat netrūksta muzikos, dainų ir šokių. Tačiau kaskart svečiams ir dalyviams pateikiama siurprizų. Jubiliejinės rudens mugės metu Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai susirinkusiuosius kvietė pasikelti autokeltuvu į 40 m aukštį, sužinoti, kaip gesinamas gaisras, kuo ugniagesio darbas įdomus ir ypatingas. Atrakciją pateikė Vilniaus kojūkininkai. Su jais kiekvienas galėjo nusifotografuoti ir pabendrauti.
Pagerbti grožio puoselėtojai
Iškilmingo šventės atidarymo metu į dalyvius kreipėsi Joniškio rajono mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, Seimo narys Vitalijus Gailius bei Ministro Pirmininko patarėjas žemės ūkio klausimais Adolfas Damanskis. Jis perskaitė premjero laišką, Joniškio žemės ūkio mokyklos direktoriui L. Jonaičiui jubiliejinės parodos proga įteikė Algirdo Butkevičiaus dovanojamą paveikslą.
Po sveikinimo kalbų tradiciškai pagerbti grožiui neabejingi Joniškio miesto ir rajono žmonės. Padėka už nepriekaištingai tvarkomą ir puoselėjamą aplinką įteikta Joniškio vaikų darželiui „Vyturėlis“ bei vaikų lopšeliui-darželiui „Saulutė“, Rudiškių, Skaistgirio, Kriukų ir Joniškio seniūnijoms, UAB „Audruvis“ vadovei Audrai Petraitienei ir Žagarės regioninio parko direktoriui Mindaugui Balčiūnui bei Joniškio žemės ūkio mokyklos direktoriui L. Jonaičiui. Į sceną atsiimti garbės rašto pakviesti visą gyvenimą sodybai gražinti pašventę Mažylių kaimo gyventojai Zofija ir Zenonas Kalendros. Sutuoktinių dukra, Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo „Švėtė“ vadovė Roma Stankienė patikino, jog tėveliai su meile ir atsidavimu tvarko ne tik sodybos aplinką, bet ir teritoriją aplink apleistus pastatus.
Sveikinimams pasibaigus, vieni klausėsi ir žiūrėjo nuotaikingą koncertą, kiti vaikštinėjo, pirko, derėjosi.
Kas dairėsi vištų, kas grybams krepšių
Būreliai stoviniavo ir kalbino Gediminą Jančiauską. Mekių kaime gyvenantis vyras siūlė įsigyti mėsinių–dėsliųjų grupės vištas. Patyrusio augintojo žodžiais, lietuvaičiai paukščiais itin domisi, tiesa, labiau dekoratyviniais nei mėsinėmis dedeklėmis ir dvejopos paskirties vištomis. „Visai be reikalo. Nedideliame ūkyje labiau apsimoka ne tradicinės dėsliųjų veislių vištos, o mėsinės dedeklės, taip daug ekonomiškiau, užtenka ir mėsos, ir kiaušinių. Gaidžiai sveria net po keturis kilogramus, šeimos stalui užtektinai galima užsiauginti ekologiškos mėsos“, – pasakojo G. Jančiauskas. Patys produktyviausi australorpų veislės paukščiai. Žaliakojės kurapkinės, nors visai nedidukės, bet auga labai greitai. Kiaušinius pradeda dėti anksčiausiai – 4,5–5 mėnesių. Australorpai – 160 dienų, jubiliejiniai Kučino – 5 mėnesių. Bresos vištaitės, laikomos prancūzų pasididžiavimu, kiaušiniais ima aprūpinti būdamos vos šešiolikos savaičių, tačiau jie labai maži.
Paukščiais G. Jančiauskas susidomėjo iš Kauno persikėlęs gyventi į kaimą. Pradžių pradžioje augino dedekles vištas. Pirmais antrais metais jomis buvo patenkintas, trečiaisiais užsidegimas nuslopo. Pusšimtis augintinių padėdavo vos dvidešimt kiaušinių. Perėjęs prie veislinių paukščių, iš karto pajuto skirtumą – produktyvumas nemažėja net ir ketvirtaisiais metais.
Daugelio dėmesį atkreipė krepšių pynėjas Vincas Benediktavičius. Šiaulietis krepšius, kainuojančius 5–7 eurus, pradėjo pinti prieš penkerius metus. Išėjus į pensiją, buvo nuobodu, todėl prisiminė vaikystėje iš tėvo išmoktą amatą. Per dieną nupina tris krepšius, su jais išsiruošia į apskrityje vykstančias muges. „Namuose visą laiką nesėdėsi, neįdomu, – sakė pašnekovas. – Renginiuose diena greitai pralekia. Susipažįsti su naujais žmonėmis, sutinki senų draugų, nuolatinių pirkėjų“. Tokių jau turi nemažai, mat krepšiai lengvi ir labai tvirti, nes nupinti iš įrišimo juostelių.
Dėmesys krypo į vynuoges, tulpes ir pilvą
Itin domėtasi Danutės Vilaniškienės užaugintomis vynuogėmis. Pavirčiuvės kaimo ūkininkė šventės dalyviams siūlė ne tik ekologiškų uogų, bet ir vynmedžių sodinukų. Ji pati dideliame šiltnamyje augina kone trisdešimt vynuogių veislių. Nuo liepos 25-osios derėti pradeda ankstyviausių vynuogių veislės: ‘Lakemont‘, ‘Sfinks‘, ‘Elegant Svierchanni‘, ‘Livija‘, ‘Super Ekstra‘, ‘Arkadija‘, ‘Flora‘, ‘Viktorija‘, ‘Rozovyj Timur‘. Vidutinio vėlyvumo: ‘Talisman‘, ‘Nadiežda Azos‘, ‘Muscat Bleu‘, ‘Vostorg Idelnyj‘ ir labai vėlyvos – ‘Georg‘ , ‘Franžiska‘.
Prakalbusi apie jas, D. Vilaniškienė negailėjo gerų žodžių ‘Florai‘ ir ‘Arkadijai‘. Šios augios vynuogės sunokina labai skanias uogas. ‚Floros‘, kartais dar vadinama ‘Lora‘, ovalių, baltų, įsaulyje su rudu atspalviu uogų kekės sveria 500–1000 g. ‘Arkadijos‘ uogos žalsvai geltonos, labai didelės, ovalios, o uogų kekė taip pat pasiekia kilogramo svorį. Pastarąsias veisles pataria įsigyti dar nepatyrusiems, tik pradedantiems vynuogių augintojams.
Parodoje–mugėje „Agro Joniškis 2016“ netrūko norinčiųjų įsigyti jau kitą pavasarį žydėjimu nudžiuginsiančių tulpių svogūnėlių. Jais prekiavusios patyrusios gėlininkės iš Žagarės Genovaitės Mitrikienės žodžiais, tulpes, kaip ir žieminius česnakus, geriausiai sodinti spalio viduryje. Tuomet jos spės išleisti šaknis ir bent šiek tiek įsikabinti į žemę. Svogūnėlius sutupdžius anksčiau – rugsėjį – dar spėtų sudygti, tačiau tai nėra gerai, nes gali pradėti pulti ligos ir kenkėjai. Žemė, kurioje sodinamos tulpės, turi būti derlinga. 200 tulpių rūšių auginanti G. Mitrikienė patarė dirvos paviršių nubarstyti pelenais, rudeninėmis trąšomis ir tik tada imtis darbo.
Dekoratyviniais augalais prekiavusi Rima Bernotavičienė, visą dieną maloniai ir šiltai bendravusi su pirkėjais, pastebėjo naują tendenciją. Žmonės šiais laikais pirmiausia žiūri, ką įdėti į pilvą. Atėję pirkti pušelės, dar teiraujasi riešuto, aktinidijos, šilauogės.
Tradicinė rudeninė Joniškyje paskutinį rugsėjo šeštadienį vykstanti mugė todėl ir populiari, kad joje galima gauti visko. Ir nemokamai – geros nuotaikos gurkšnį.
Autorės nuotraukos