Klausimas:
Noriu savo dukrai surašyti elektroninį įgaliojimą. Kokius reikalus ji galėtų tvarkyti?
Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis
Asmuo gali sudaryti supaprastintą įgaliojimą informacinių technologijų priemonėmis korespondencijai (konkrečiai – siunčiamiems pinigams ir pašto siuntiniams) gauti, taip pat darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, pensijoms, pašalpoms, stipendijoms ar viešosioms ir administracinėms paslaugoms gauti.
Praktikoje informacinių technologijų priemonėmis sudarytais įgaliojimais viešosioms ir administracinėms paslaugoms gauti dažniausiai įgaliojama atsiimti įvairias pažymas, pažymėjimus, gimimo, santuokos, ištuokos liudijimus, vairuotojo pažymėjimus, kitus dokumentus ar jų dublikatus, atsiimti transporto priemonės lenteles su valstybiniu numeriu, taip pat išregistruoti ar įregistruoti automobilius, keisti jų duomenis Kelių transporto priemonių registre.
Dažniausiai šiuose įgaliojimuose viešųjų ir administracinių paslaugų teikėju nurodoma VĮ „Regitra“, Civilinės metrikacijos skyrius, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba.
Už įgaliojimo pavedimo turinį atsako įgaliotojas. Klausimą, ar įgaliojimas atitinka teisės aktuose nustatytos formos ir turinio reikalavimus, sprendžia institucija, įstaiga ar asmuo, kuriam pateikiamas informacinių technologijų priemonėmis sudarytas įgaliojimas.
Kitais atvejais įgaliojimus (pavyzdžiui, parduoti nekilnojamąjį turtą) turi tvirtinti notaras.
Informacinių technologijų priemonėmis sudaryti įgaliojimą fizinis asmuo gali interneto puslapyje www.igaliojimai.lt prisijungęs prie Įgaliojimų registro paslaugos „Įgaliojimo sudarymas ir registravimas Įgaliojimų registre“. Jam reikia savo tapatybę patvirtinti portale „Elektroniniai valdžios vartai“ naudojamomis priemonėmis – elektroniniu parašu, elektronine bankininkyste ar asmens tapatybės kortele, užpildyti vieną įgaliojimų ruošinių ir sumokėti nustatyto dydžio atlyginimą už įgaliojimo registravimą.
Taip pat asmeniui, sudarančiam elektroninį įgaliojimą, reikia žinoti įgaliotinio (žmogaus, kuriam duodamas įgaliojimas) asmens kodą. Fizinis asmuo, kuris davė informacinių technologijų priemonėmis sudarytą įgaliojimą, įregistruodamas jį Įgaliojimų registre, naudodamasis naująja Įgaliojimų registro elektronine paslauga, bet kuriuo momentu gali neatlygintinai įgaliojimą panaikinti pateikdamas Įgaliojimų registrui pareiškimą dėl įgaliojimo panaikinimo.
Elektroninė paslauga taip pat sudaro galimybę asmeniui, kuriam duotas informacinių technologijų priemonėmis sudarytas įgaliojimas, bet kuriuo momentu šio įgaliojimo atsisakyti. Įgaliotinis, norėdamas atsisakyti įgaliojimo, naudodamasis elektronine paslauga Įgaliojimų registrui turi pateikti pareiškimą dėl įgaliojimo atsisakymo.
Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.
Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk