Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos ir Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos šauliai su vadovu Dariumi Baronu vyko įTėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos rajono taryboje narių Dalios Dyrienės ir Algirdo Valiušio suorganizuotą kelionę susipažinti su Radviliškio rajono Minaičių kaime atstatytu partizanų bunkeriu. Kartu su jaunaisiais šauliais išvykoje dalyvavo ir Jaunimo centro direktorė Edita Vaitiekūnienė ir kultūrinės veiklos vadybininkė Rimantė Bražytė.
Jaunuolius, pasiruošusius išvykai, išlydėjo Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, linkėdamas gero kelio ir naujų potyrių, kuomet vykstama į išskirtinę Lietuvos pokario istorijos vietą.
Jaunimą pasitikusi sodybos šeimininkė Julijona Mikniūtė-Petrėtienė papasakojo apie jų sodyboje Minaičių kaime 1948 metų rudenį po klėtimi įrengtą bunkerį bei jį įsirengusius vyrus.
Slėptuvėje Minaičių kaime 1949 m. vasario 10–20 d. posėdžiavo aštuoni Lietuvos partizanų vadai – suvažiavimo delegatai. Čia buvo kuriama nauja partizanų vadovybė ir priimti svarbiausi organizacijos dokumentai. Tarp jų – politinė deklaracija nusakanti Lietuvos valstybės tęstinumą okupacijos sąlygomis. Ją pasirašė: Jonas Žemaitis „Vytautas“, Aleksandras Grybinas „Faustas“, Juozas Šibaila „Merainis“, Vytautas Gužas „Kardas“, Bronius Liesys „Naktis“, Leonardas Grigonis „Užpalis“, Adolfas Ramanauskas „Vanagas“ ir Petras Bartkus „Žadgaila“.
Vėliau jame rasdavo prieglobstį Prisikėlimo apygardos partizanai. Miknių šeima gamino maistą, skalbė kovotojų drabužius, teikė medicinos pagalbą slaugomam bunkeryje sužeistam partizanui.
Kaip sakė Julijona Petrėtienė, labai padėjo slapstytis pas juos partizanams tai, kad viena iš jos seserų – Teresė buvo Ramoškų apylinkės tarybos deputatė.
Stanislava ir Antanas Mikniai sodyboje slėpė Prisikėlimo apygardos dokumentus, kurie tik 2004 metais buvo atkasti ir perskaityti.
2010 metais atstatytame bunkeryje įrengta ekspozicija, o šalia sodybos pastatytas paminklas, skirtas 1949 m. vasario 10–20 d. Lietuvos partizanų vadų suvažiavimui įamžinti.
Pakeliui į namus jaunieji šauliai aplankė ir netoliese esančiame Balandiškių kaime Stanislovo Sajaus sodybą su išlikusia troba, kur 1949 metais buvo įkurta Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio vadovybės būstinė.
Aušrinė Merkytė