Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius „Žalioji pelėda“ pradeda vykdyti Lietuvos kultūros tarybos (LKT) remiamą inovatyvių paslaugų kūrimo, sklaidos ir viešinimo projektą „Inovacija, kviečianti kurti“.
XXI amžius pasižymi sparčia naujų informacinių technologijų (IT) iššūkių ir sprendimų kaita visose gyvenimo srityse. Daugiafunkcinės informacijos gausėjimas internete ir būdų tai informacijai pasiekti įvairovė išugdė „interneto kartą“. Jai šiuolaikinės technologijos yra ta vieta, kur galima greitai rasti rūpimą informaciją, klausytis muzikos ar žiūrėti vaizdo medžiagą, žaisti žaidimus, bendrauti su draugais, dalytis nuotraukomis, atlikti įvairias užduotis (tvarkyti tekstą, redaguoti nuotraukas, kurti pateiktis, piešti ir pan.). Kiekvienas vaikas turi kūrybinių gebėjimų. Todėl labai svarbu, kad jie atrastų savo kūrybinį gebėjimą tam tikroje srityje, atrastų savo įgimtą talentą ir jį panaudotų savo tobulėjimui.
Taigi, atliepiant šios naujos „interneto kartos“ vaikų poreikiams, bei atsiradus galimybei (praplėstos bibliotekos patalpos) pagerinti bibliotekos vartotojų aptarnavimo sąlygas, kokybę ir naujų paslaugų plėtrą, šiuolaikinių technologijų pagrindu bibliotekoje kuriama edukacinė kūrybinių medijų studija vaikams „Saviraiškos kodas“.
Projektas apima visas Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ skaitytojų amžiaus grupes. Užsiėmimai pagal sudėtingumą skirstomi į dvi amžiaus kategorijas: 7–11 metų vaikai ir 12–15 metų paaugliai. Projekte dalyvauja ne tik bibliotekos skaitytojai, bet į vykstančius užsiėmimus kviečiami ir bibliotekoje dar neskaitantys, viso miesto vaikai. Ypatingas dėmesys skiriamas vaikams iš socialiai pažeidžiamų šeimų.
Visi projektiniai užsiėmimai, renginiai, parodų organizavimas – nemokami.
Projekto eigoje numatoma rengti vaikų kūrybingumą ir saviraišką skatinančius edukacinius, kūrybinius užsiėmimus, patrauklia žaidimų forma lavinti vaikų vaizduotę, loginį mąstymą, judesį, plastiką.
Visa veikla edukacinėje kūrybinių medijų studijoje vaikams „Saviraiškos kodas“ vykdoma trimis pakopomis. Teorinė dalis – studijos dalyviai bus supažindinami su darbo priemonėmis ir įrankiais (kompiuteriai, planšetės, atitinkamos programos ir pan.) ir jų galimybėmis. Praktinė dalis – įgytos žinios įtvirtinamos atliekant praktines užduotis ir kūrybinis darbas studijoje.
Bus rengiami sukurtų darbų pristatymai, parodos, konkursai, vaikų pasirodymai draugams, tėveliams. Vykdant projektą pasitelkiama bibliotekoje esanti kompiuterinė įranga, 3D spausdintuvas, knygų fondas, DVD atitinkamomis temomis.
Projektine veikla siekiama formuoti naują, jaunajai kartai patrauklų ir patenkinantį jų saviraiškos poreikius veiklos stilių, įvairiapusiškai išnaudojant šiuolaikinių technologijų teikiamas galimybes; padėti „interneto kartos“ vaikui atrasti savo kūrybinius gebėjimus, kuriuos galėtų panaudoti savo tolimesniam tobulėjimui.
Į pirmąjį projektinį užsiėmimą rinkosi „Minties“ gimnazijos devintokai su informacinių technologijų mokytoja Rasa Žuliene. Šio užsiėmimo metu gimnazistai susipažino su skaitmeninio vaizdo redagavimo programa PhotoScape.
Su pirmaisiais klubo užsiėmimais į biblioteką atkeliauja ir nauja techninė įranga, numatyta sėkmingam projekto įgyvendinimui. Jau sumontuota moderni multimedija. Dar laukiama žaidimų konsolė, planšetinis kompiuteris, televizorius.
Edukacinių kūrybinių užsiėmimų patrauklumą ir turiningumą užtikrins į šią veiklą įtraukiami kūrybinių institucijų atstovai, informatikos specialistai, lektoriai iš vaikų meninius gebėjimus ugdančių mokyklų ir įstaigų, savanoriai.
Projekto partneriai – Lietuvos informacinis projektas vaikodiena.lt, Panevėžio Dailės mokykla, Panevėžio Muzikos mokykla, Panevėžio „Ąžuolo” ir „Šaltinio” progimnazijos.
Vyresn. bibliotekininkė
Nijolė Podrigailė