Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų teises, pareigas ir socialines problemas, lapkričio 20-20 d. Ignalinos rajone paskelbta Vaiko teisių apsaugos savaitė. Ši savaitė skelbiama jau 19-tą kartą. Lapkričio 22 d. savivaldybės administracijoje surengtas tradicinis Vaiko teisės apsaugos skyriaus organizuojamas seminaras vaikų socialinėms problemoms aptarti. Seminare dalyvavo seniūnai, seniūnijų, mokyklų socialiniai darbuotojai, specialistai, dirbantys su rizikos šeimomis, globos įstaigų, policijos atstovai,- visi tie žmonės, kurie vienaip ar kitaip rūpinasi vaikais, mato jų problemas ir gali pasidalinti patirtimi. Seminaro dalyvius pasveikino savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis. Jis padėkojo visiems, prisidedantiems prie vaikų problemų sprendimo ir linkėjo prasmingai praleisti seminaro laiką, pasidalinti patirtimi, įgauti reikalingų žinių.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danutė Ropienė pateikė statistinius duomenis, kalbėjo apie skyriaus darbą, skaudžiausias problemas ir akcentavo visų specialistų bendradarbiavimą jas sprendžiant. Pastebėta, kad vaikų kasmet mažėja. Paskutiniais duomenimis rajone gyvena 2 237 vaikai (14,06 proc. nuo visų gyventojų), 205 auga socialinės rizikos šeimose, tokių šeimų rajone – 102. Kaip sakė D. Ropienė, šie skaičiai nuolat keičiasi ir kiekvieną dieną gali sužinoti naują faktą, kuris dažniausiai būna skaudus ir jaudinantis. Šiais metais tėvų globos neteko net 26 vaikai, į šeimas, pagerėjus situacijai jose, buvo grąžinta 19. Nėra nė vieno atvejo, kad vaikai būtų našlaičiai, daugiausia jie kenčia ir namus palieka dėl tėvų girtavimo, nepriežiūros, socialinių įgūdžių stokos. Šiuo metu Ignalinos rajone ne savo šeimose auga 81 vaikas, iš jų 42 globojami šeimose, 39 – globos įstaigose.
Stengiamasi, kad kuo daugiau vaikų augtų šeimose. Vaiko teisių apsaugos skyrius nuolat laukia būsimų globėjų ir įtėvių, kurie pasiryžtų tėvų globos netekusiam vaikui dovanoti svarbiausią dalyką jo gyvenime – mylinčią šeimą. Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centro darbuotojos Irena Rakštelienė ir Žaneta Meidūnienė veda įtėvių ir globėjų mokymus, kuriuos jau baigė 9 žmonės, dar 5 mokėsi anksčiau. Mokymai savivaldybėje vyksta ir dabar, juos lanko 8 asmenys. Specialistų, seniūnų prašyta ieškoti ne tik galimų globėjų, bet ir asmenų, galinčių tapti budinčiais globotojais, kurie iš šeimos paimtą vaiką galėtų laikinai priglausti savo namuose. Kaip numato nuo sausio 1 d. įsigaliosiantis Socialinių paslaugų teikimo įstatymas, tokie asmenys baigia mokymus, su globos centru pasirašo paslaugų teikimo sutartį ir yra pasirengę bet kuriuo paros metu savo namuose apgyvendinti iš šeimos paimtą vaiką. Už teikiamas paslaugas jie gauna atlygį ir veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą. „Didelė svajonė, kad kiekvienoje seniūnijoje būtų po vieną tokį globotoją ir tėvų globos netekusiam vaikui nereikėtų pakeisti socialinės aplinkos, jis galėtų lankyti tą pačią mokyklą, o situacijai šeimoje pagerėjus, sugrįžti pas tėvus…“,– sakė D. Ropienė.
Ignalinos rajono policijos komisariato pareigūnė, Veiklos skyriaus tyrėja Jurgita Zenkuvienė kalbėjo apie policijos užfiksuotus smurto artimoje aplinkoje atvejus ir vykdomas prevencijos priemones. Pastebėta, kad smurto atvejų daugėja. Šiais metais pradėti 58 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto šeimose. Daugiausia nukenčia moterys ir vaikai. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus smurtautojas yra atskiriamas nuo šeimos. Policijos pareigūnai po kiekvieno atvejo atlieka išsamų aplinkybių tyrimą, lanko šeimą ir domisi, kaip keičiasi situacija. Smurtą patyrusioms moterims, kai iškyla grėsmė jų ir vaikų saugumui, suteikiami taip vadinamai pagalbos mygtukai – priemonė, padedanti skubiai išsikviesti pagalbą.
Savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisijos pirmininkė Danguolė Vaitkevičienė pristatė Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymą, kurio nauja redakcija įsigaliojo nuo 2017 m. rugsėjo 1 d., supažindino su minimalios ir vidutinės priežiūros priemonėmis, jų skyrimo pagrindais, pristatė savivaldybės administracijos vaiko gerovės komisijos veiklą.
Seminare kalbėta ir apie sunkias ligas, kuriomis gali užsikrėsti vaikai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Alytė Žilienė supažindino su užkrečiamų ligų profilaktika, kalbėjo apie tuberkuliozės ir ŽIV atvejus Ignalinoje ir Utenos apskrityje bei šių ligų keliamą grėsmę vaikams.
Seminaro pabaigoje pristatytas projektas „Atrask save“, skirtas nesimokančio ir nedirbančio jaunimo integracijai. Projekto koordinatorė Ignalinoje Renata Artimavičiūtė pasidalijo mintimis apie jau pasiektus rezultatus ir kvietė visas institucijas bendradarbiauti bei padėti jauniems žmonėms keisti savo gyvenimus, būti patiems atsakingiems už save. Šiuo metu į projekto veiklas vienaip ar kitaip yra įtraukta 70 jaunuolių. Projekte „Atrask save“ kviečiami dalyvauti 15-29 m. jaunuoliai, kurie niekur nedirba ir nesimoko.
Lina Kovalevskienė, Ignalinos rajono savivaldybė