Gruodžio 11 – 13 dienomis kino centre „Garsas“ vyks TARPTAUTINIS MOTERŲ KINO FESTIVALIS „ŠERŠĖLIAFAM”. Festivalis pristato moterų režisierių darbus iš viso pasaulio.
Festivalio atidarymas gruodžio 11 d. 19:00 val. su prancūzų režisierės, aktorės ir scenaristės Emmanuelle Bercot filmu „Aukštai pakelta galva“ (La tête haute, 2015), pradėjusiu ir šių metų gegužę vykusį Kanų kino festivalį. Bercot yra pirmoji režisierė moteris, kurios darbas po beveik trisdešimties metų pertraukos pasirinktas vieno prestižiškiausių pasaulio festivalių atidarymui. Po filmo žiūrovų laukia diskusija su psichologe Renata Vasiliauskiene, kuri įsitikinusi, kad su paaugliais reikia ieškoti dialogo suprantant: jie mąsto ir mato pasaulį kitaip.
„Aukštai pakelta galva“ – įtaigi socialinė drama, kurios siužetas seka pagrindinio filmo veikėjo Malony kelią, trunkantį nuo šešerių iki aštuoniolikos metų, per Prancūzijos nepilnamečių teisingumo sistemą. Nesivaldantis, linkęs į smurtą, jaunos, nuo narkotikų priklausomos motinos augintas Malony keliauja per teismus ir reabilitacijos centrus. Filmas fiksuoja ne tik destruktyvią nusikalstamo jaunuolio elgesio spiralę, bet ir nepailstančių socialinės sistemos darbuotojų pastangas jį išgelbėti. Intensyvius, emociškai įtaigius portretus šiame filme sukūrė neprilygstamoji Catherine Deneuve, suvaidinusi stoišką teisėją.
„Šeršėliafam“ programa nėra labai gausi, bet ji tikrai kokybiška ir jos yra tiek, kiek įmanoma aprėpti dirbančiam žmogui. Mums tai pats geriausias festivalio formatas.“ – sako festivalio vadovė Greta Akcijonaitė.
Kino centre „Garsas“ vyksiančio tarptautinio moterų filmų festivalio metu Panevėžio žiūrovai galės išvysti penkis filmus. Žiūrovus jaudins ispanų režisierės Gracijos Querejetos filmas „15 metų ir 1 diena“ (15 años y un día, 2013) – tai autentiška ir nuoširdi drama – pasakojimas apie tėvų ir vaikų santykių kompleksiškumą, jų abipusius lūkesčius. Užslopintos emocijos „15 metų ir 1 dienoje“ atidengiamos sluoksnis po sluoksnio. „Šis filmas atsirado iš paprasto siekio nedramatizuoti. Visuomet pastatau savo herojus į itin sudėtingas situacijas, palikdama vilties kruopelę, nes problemos neturėtų mūsų paralyžiuoti,“ – teigė režisierė.
Tarptautinio moterų kino festivalio „Šeršėliafam“ žiūrovams bus pristatytas naujausias Naomi Kawase darbas „Kaip žydėjimas vyšnios“ (An, 2015). Filmas, atidaręs „Ypatingo žvilgsnio“ (Un Certain Regard) Kanų kino festivalio programą, vadinamas šilčiausiu ir žiūroviškiausiu tarptautinį pripažinimą pelniusios japonų režisierės darbu. „Kaip žydėjimas vyšnios“ – subtilus filmas apie mažus gyvenimo malonumus. Tai pasakojimas apie maistą, apie senatvę, apie kantrybę, dėmesingumą detalėms, gebėjimą atleisti kitiems ir sau, gebėjimą džiaugtis. Taip pat tai ir subtilus žvilgsnis į vienatvę, atskirtį, visuomenės netoleranciją kitokiems, įsišaknijusius prietarus.
Šiemet „Šeršėliafam“ pirmą kartą atiduoda duoklę „reklamos vilkėms“ ir skiria ypatingą dėmesį moters įvaizdžiui reklamoje. Specialiai atrinktų „Kanų liūčių“ reklamų programa pristatys pastaraisiais metais industrijoje įvykusį vaidmenų virsmą: nuo buityje paskendusios namų šeimininkės ar pabrėžtino seksualumo persmelktos gražuolės iki ryškias nepriklausomybės ir feminizmo idėjas propaguojančios asmenybės. Patyrę reklamos specialistai pasidalins savo įžvalgomis ir komentarais, kodėl mums reklamoje nebereikia vien saldžių „pupyčių“, o socialiai atsakingas prekinių ženklų požiūris užima vis daugiau eterio.
Bus galima pamatyti ir naujausią režisieriaus Pan Nalin darbą „Piktosios indų deivės“ (Angry Indian Goddesses, 2015), vadinamą pirmuoju indišku filmu apie merginų draugystę. Daugelį Indijoje ypač aktualių ir skaudžių moterų problemų paliečiantis filmas pristatytas ir šiltai sutiktas Toronto ir Romos kino festivaliuose. Pastarajame „Piktosios indų deivės“ buvo apdovanotos publikos prizu. Tai bus vienintelis „Šeršėliafam“ festivalyje rodomas filmas, sukurtas režisieriaus vyro.
„Piktosios indų deivės“ laužo stereotipus, būdingus moterų vaidmenims populiariajame Indijos kine. Po linksmu ir nerūpestingu filmo paviršiumi slypi įvairiomis socialinėmis problemomis paženklintas Indijos visuomenės portretas. Prisiliečiama prie lyčių nelygybės, žiūrėjimo į moteris kaip į sekso objektą, seksualinių mažumų, prievartos, kastų skirtumų, prastai funkcionuojančios teisingumo sistemos, diskriminacijos odos spalvos atžvilgiu temų. Tai įprastus komedijos elementus ir kur kas tamsesnę, gilesnę problematiką derinantis, vieno žanro ribas peržengiantis filmas.
Gruodžio 11 – 13 d. kviečiame žiūroves ir žiūrovus praleisti Kino centre „Garsas“ stebint Tarptautinio moterų kino festivalio „Šeršėliafam“ filmus.
Daugiau informacijos: www.garsas.lt