Ilgas, sveikas ir kokybiškas gyvenimas – bene kiekvieno svajonė. Vis dėlto, visi susiduriame su įvairiais sveikatos sutrikimais, kurių gydymas reikalauja didelio dėmesio. Norint gydymą padaryti efektyvesnį, pasitelkiamos šiuolaikinės medicinos galimybės bei atradimai. Vienas iš jų – kamieninės ląstelės. Tai unikalus darinys, kuris prisideda prie organizmo gijimo bei kitų ląstelių ir audinių regeneracijos.
Pagrindinės savybės
Gebėjimas atsinaujinti. Ši savybė palaiko tokių ląstelių populiaciją viso gyvenimo metu. Dalijantis ląstelėms vyksta atsinaujinimas, tačiau audiniai atsinaujina skirtingu greičiu. Bene sparčiausiai toks procesas vyksta žarnų epitelyje, kuris atsinaujina per 2-3 dienas, o širdies audiniai – tik apie 1 kartą per 20 metų. Tuo tarpu galvos smegenyse ląstelės atsinaujinimas pastebimas tik šoninėse skilvelių sienelėse bei hipokampe, kuris susijęs su mokymusi, trumpalaike, ilgalaike atmintimi.
Diferenciacija. Šio proceso metu kamieninės ląstelės įgyja tokias savybes, kurios yra būdingos kitoms ląstelėms, pavyzdžiui miocitams, esantiems raumenyse, eritrocitams – raudonosioms kraujo ląstelėms, neuronams, randamiems smegenyse, bei kitų tipų ląstelėms. Diferenciacija vyksta daugiapakopiškai, efektyviai ir yra tiksliai reguliuojama. Kiekviename etape ląstelė vis labiau specializuojasi.
Kamieninių ląstelių panaudojimas gydyme
Šiuolaikiniai medicinos laimėjimai ir modernios technologijos suteikia galimybę šias ląsteles panaudoti įvairių sveikatos sutrikimų gydyme. Tokios problemos bei ligos, kaip cukrinis diabetas, parkinsono, alzhaimerio ligos, aklumas, kurtumas, osteoartritas ir kitos, ateityje gali būti gydomos kamieninio tipo ląstelių pagalba. Norint šį gydymą vykdyti sėkmingai, reikalingas nuodugnus bei išsamus minėtų ląstelių ištyrimas. Jau dabar yra vykdomi įvairūs moksliniai tyrimai, kurių metu bandoma kamienines ląsteles pritaikyti skirtingų sveikatos problemų sprendimui.
Kaip išsaugoti šias ląsteles?
Tai, kad kamieninės ląstelės – labai naudingas ir efektyviai panaudojamas organizmo darinys, yra neabejotina. Tačiau daugeliui kyla klausimas: o kaip išsaugoti tokias ląsteles? Vienas iš būdų tai padaryti – išsaugoti kūdikio virkštelės kraujo kamienines ląsteles. Tokios ląstelės gali būti nesunkiai panaudojamos ir brolių bei seserų gydyme, nes jos yra genetiškai susijusios su visa Jūsų šeima. Žinoma, šias ląsteles galima išgauti ir iš kaulų čiulpų, tačiau tuomet yra didesnė atmetimo reakcijos rizika negu gydant ląstelėmis, kurios yra paimtos naudojant kūdikio virkštelės kraują.
Ši procedūra yra neskausminga, tačiau puiki investicija į visos šeimos sveikatos stiprinimą. Nei mama, nei jos kūdikis procedūros metu nejaučia jokio skausmo ar diskomforto. Kamieninių ląstelių panaudojimo galimybė sparčiai auga, todėl tikėtina, jog ateityje tai gali tapti vienu iš veiksmingiausių įvairių ligų gydymo būdų.
KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ BANKAS: http://kamieniniubank.lt/lt/kamienines-lasteles