Po COVID-19 pandemijos 2020 metų pradžioje vis daugiau žmonių susipažino su tuo, ką reiškia dirbti iš namų. Nors kai kurie pamilo tokį darbą ir išmoko savo jėgas bei resursus valdyti taip, kad pasiektų geriausius rezultatus, bet daug kam darbas namuose vis dar gali kelti nemažai galvos skausmo, mat nepavyksta būti itin produktyviems. Šis straipsnis padės ir tiems, kurie dar tik planuoja pradėti darbus iš namų ir nori jau dabar žinoti, kaip tinkamai pasiruošti artėjantiems iššūkiams bei juos įveikti su puikiais rezultatais. Štai patarimai, kaip padidinti produktyvumą iš namų dirbantiems asmenims!
Kelkitės kiek anksčiau (o taip pat ir anksčiau eikite miegoti)
Rėžimas yra labai svarbus aspektas, siekiant padidinti darbinį ar sportinį produktyvumą. Reikėtų siekti išsimiegoti, bet tuo pačiu ir minimalizuoti savo kūno poreikį miegui iki ribos. Labiausiai motyvuoti verslininkai dažnai miega vos po 4-5 valandas, bet suaugusiam žmogui rekomenduojama miegoti bent 7 valandas. Kelkitės ne vėliau nei pusantros valandos iki darbo pradžios, kad jį pradėtumėte žvalūs ir energingi. Miegoti bet kokiu atveju neikite vėliau 1:30 ryto, nes tada labai išbalansuosite savo paros ritmą.
Prieš darbą sportuokite
Ta pusantros valandos tarp atsikėlimo ir darbo pradžios turėtų būti skirta pusryčiams, higienai ir mankštai. Daugiau ryte nereikėtų daryti nieko, mat šokiruojančios naujienos ir taip jus pasieks per kolegas ar darbo valandomis, o ryte jos gali nemenkai išblaškyti. Higiena bei apsirengimu visi pasirūpina ir taip, bet sportuoti ryžtasi ne kiekvienas(-a). Rytinė mankšta padės po organizmą išvarinėti kraują, tonizuoti raumenis, stimuliuoti juos ir prabudinti visą kūną. Tada darbe būsite jau keliais žingsniais priekyje nei apsimiegoję kolegos ir būsite produktyvesni.
Turėkite savo ritualus ir rėžimą
Negalime pakankamai pabrėžti to fakto, kad dirbant iš namų reikia mokėti dirbti ir su savimi. Kiekvienas žmogus yra skirtingas, o savo pačių išskirtinumus bei būdo ypatumus geriausiai žinote jūs patys. Prie to reikėtų derinti savo darbo grafiką. Galbūt jums reikia pauzės su cigarete, kas dvi valandas, o galbūt negalite pradėti darbo prieš tai 30 minučių nepažiūrėję YouTube? Jeigu pasistengsite taip, kad darbo sąlygos jus maksimaliai tenkins – rezultatai tikrai bus geresni ir skirtumas pradės jaustis gana greitai. Kadangi jau dirbate iš namų, tai galite leisti laiko tam, kad jums įtiktų darbo sąlygos.
Dirbkite etapais, bet aiškiai planuokite užduotis
Klaida, kurią daro labai daug žmonių dirbdami iš namų – neplanuoti savo laiko ir turimų užduočių. Nesvarbu, jog dirbate patogioje aplinkoje, darbo pobūdis ir jūsų fiziniai pajėgumai nepakinta, todėl reikia panašius lūkesčius pernešti ir į darbų planavimą. Visas turimas užduotis ir projektus stenkitės skirstyti į smulkius etapus. Paimkime pavyzdį – grafikos dizaineris(-ė) pradeda darbą 8:00 ir baigia 17:00. Dienos užduotis – reikia nupiešti tris logotipus ir sukurti spalvų gamą jiems.
8:00 – 10:00 – eskizavimas
10:00 – 10:30 – pertraukėlė
10:30 – 12:00 – eskizų perkėlimas į galutinį failą
12:00 – 13:00 – pietūs
13:00 – 15:30 – spalvų pritaikymas ir derinimas
15:30 – 16:00 – pertraukėlė ir revizija
16:00 – 17:00 – galutiniai potepiai ir užduočių pridavimas
Darbas nebūtinai atitinka realius grafikos dizainerių pajėgumus ar darbo tėkmės logiškumą, bet esmę supratote.
Pasirūpinkite geromis darbo sąlygomis
Namuose – geriausia, tiesa? Tam, kad taip tikrai būtų, investuokite į darbo aplinką savo namuose. Visų pirma – atsitraukite langus ir naudokite kuo daugiau natūralaus apšvietimo. Su natūraliu apšvietimu žmonės būna maždaug 6-8% efektyvesni darbo vietoje nei su dirbtiniu. Matyt, tokia psichologija.
Kiti dalykai, kurie didina produktyvumą yra – gera temperatūra, gaivus ir maloniai kvepiantis oras bei patogi kėdė. Taigi verta įsigyti gerą darbo kėdę, oro kondicionierių, kvapų difuzorių arba elektrinį radiatorių. Elektrinių radiatorių kaina svyruoja tarp 100 ir 200 eurų, oro kondicionierių – ~500 eurų, biuro kėdžių – <200 eurų, kvapų difuzorius – <100 eurų.
Atitrūkite nuo išorinio pasaulio bei socialinių tinklų
Mes rekomenduojame darbo metu įjungti begarsį telefono rėžimą. Bet koks pyptelėjimas arba pranešimas gali nemenkai išblaškyti ir dėl to pamesite mintį. Dar blogiau, jeigu naujienų portalai publikuoja kokią skandalingą naujieną. Tada norisi kuo greičiau visą informaciją „suvartoti“. Namuose, kai viršininkai nežiūri per petį, pagunda yra dar didesnė. Mes rekomenduojame stengtis nuo to atsiriboti, nes tai blaško ir trukdo.
Dar rekomenduojame pasinaudoti blokavimo programine įranga, kuri darbo metu neleistų naudotis Facebook, Instagram ar kitais socialiniais tinklais, kuriuose leidžiate daugiausiai laiko.
Valgykite pilnavertį maistą, bet nepersivalgykite
Namuose yra dar viena kliūtis – patogus ir skanus greitas maistas. Valgyti vien pusfabrikačius nėra gerai, nes organizmas negaus visų reikalingų medžiagų ir kris jūsų produktyvumas.
Būtinai išeikite į lauką, kad ir 5 minutėms
Namai – puiki vieta, bet be gryno oro jūs labai kenčiate psichologiškai. Buvimas uždaroje erdvėje ilgą laiką yra tikrai nenaudingas. Paįvairinti aplinką, bent jau penkioms minutėms yra tikrai sveika. Jeigu pavyks išeiti į lauką, tikrai tai darykite. Tam tinka balkonas, namo kiemas arba už 150m esanti parduotuvė. Savo pertraukėles arba bent vieną iš jų panaudokite tam, kad pakeistumėte aplinką.
Po darbo apdovanokite save
Gabalėlis torto? Maistas į namus? Filmas? Susitikimas su draugais bare? Kad ir kas tai bebūtų, nedvejokite ir po darbo palepinkite save. Taip tapsite gerokai produktyvesni ilgainiui, nes suprasite, jog už gerai atliktą darbą visada atlyginama.