Viešojoje bibliotekoje (Kniaudiškių g. 34) pristatyta poetės, dramaturgės, scenaristės, vertėjos Violetos Palčinskaitės prisiminimų knyga „Atminties babilonai, arba Aš vejuos vasarą“. Kartu su autore atvyko leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, dainų autorius ir atlikėjas Vygantas Kazlauskas.
Nepaisant to, jog dauguma Violetos Palčinskaitės leidinių skirta vaikams, jos kūryba įdomi ir suaugusiems. Tai suprantama: ne viena skaitytojų karta užaugo su jos skambiais eilėraščiais ir pjesėmis. 2015 m. pasirodžiusi naujausia autorės knyga „Atminties babilonai, arba aš vejuosi vasarą“ skirta suaugusiems ir dalyvauja „Metų knygos 2016“ rinkimų akcijoje.
Leidėja L. Varanavičienė pažymėjo, kad knyga pažymėta neeiliniu talentu. „Tokių gerų skaitytojų atsiliepimų nėra sulaukusi jokia kita leidyklos knyga. Tai moteriškai jauki, subtiliai atvira, autoironiška akistata su praeitimi.
Pati autorė prisipažino, jog visuose interviu buvo apsiskelbusi niekada neketinanti rašyti autobiografinės knygos. „O atsitiko taip. Niekada nesakyk niekada“ – juokėsi viešnia.
„Knygoje nemažai Panevėžio vaizdelių“ – pridūrė autorė. „Kaunas mano gimtinė, o Panevėžys – kūrybinė sostinė, artimų žmonių miestas, čia pastatytos dvi pjesės, čia užsimezgė draugystė su Juozu Miltiniu, Donato Banonio šeima“.
Renginio viešnia prisiminė pažintį su D. Banioniu. „Iš Vilniaus atvykome pažiūrėti spektaklio „Lauke už durų“. Deja, neliko bilietų, taip ir likome už durų. Tačiau atėjusi administratorė pranešė, kad pagrindinio vaidmens atlikėjas – D. Banionis – prašė juos įleisti. Po to dar pakvietė į namus vakarienės. Tądien užsimezgusi draugystė tęsėsi iki pat maestro mirties“.
„Puikių dramaturgijos ir gyvenimo pamokų gavau ir iš Juozo Miltinio. Pirmą mano pjesę „sudirbus“ vienai kritikei, galvojau, kad viskas, bet režisierius pasakė, kad kritikė išviešino savo nemokšiškumą ir užsakė antrą pjesę. Beje, į tą susitikimą su Miltiniu man teko iš Vilniaus į Panevėžį skristi „kukurūzniku“.
Susitikimo metu klausėmės ne tik įdomių L. Varanavičienės bei rašytojos pasakojimų, bet ir pagal profesiją gydytojo anesteziologo, pagal pašaukimą – dainų autoriaus ir atlikėjo, juokais vadinamo geriausiu bardu tarp medikų, ir geriausiu mediku tarp bardų, Vyganto Kazlausko atliekamų dainų V. Palčinskaitės žodžiais. „Pabandykit neklausyt daktaro“ – šmaikščiai į publiką kreipėsi jis.
Atlikėjas, sukūręs ne vieną dešimtį dainų ir baladžių, yra išleidęs 5-is autorinių dainų albumus. Susirinkusieji galėjo išgirsti, kaip melodingai Vyganto lūpose skamba V. Palčinskaitės eilės ne tik lietuvių, bet ir prancūzų kalbomis. Vakaro metu V. Kazlauskas atliko net 12 kūrinių: romantiškų baladžių, džiuginančių prasmingais žodžiais.
Jaukiai besidalijant prisiminimais, pasakojant apie keliones, kūrybą, jausmus, atsakinėjant į žiūrovų klausimus, klausantis muzikos, nepastebimai prabėgo laikas. Kupini širdžiai mielų atradimų, galimybės pabūti šiltų žmonių kūrybos šviesoje panevėžiečiai neskubėjo skirstytis. Kas stojo į eilę V. Palčinskaitės autografo, ar tiesiog pasišnekučiuoti, kas panoro įsigyti leidyklos „Tyto alba“ knygų.
Šis susitikimas – 2016 m. bibliotekos vykdomo projekto „Skaitantis miestas“, dalinai finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos lėšomis, vienas renginių.
Indrė Lašinytė